Kuyaş Gayrimenkul Kıymetli Madenler Ve Kıymetli Taşlar Piyasası Binası’nı Borsa İstanbul’a Teslim Etti

Konut ve ticari projeler geliştirmek üzere yola çıkan Türkiye’nin yüzde 100’ü halka açık tek gayrimenkul geliştirme şirketi Kuyaş Gayrimenkul, Türkiye'de bir ilk olan Borsa İstanbul (BIST) Kıymetli Madenler ve Kıymetli Taşlar Piyasası Saklama Merkezi ve bünyesindeki 'Altın Saklama Merkezi'ni inşa ederek Borsa İstanbul’a teslim etti.

Borsa İstanbul’un Kuruluş Yıl Dönümü'nde Yeni Hizmet Binalarının Açılışını gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kuyaş Gayrimenkul’e ait arazi üzerinde yükselen ve müteahhitliğini de Kuyaş Gayrimenkul’ün üstlendiği Kuyumcukent'teki Kıymetli Madenler ve Kıymetli Taşlar Piyasası Saklama Merkezi’nin de açılışını gerçekleştirdi.

14 Ocak 2017 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Borsa İstanbul Kuruluş Yıl Dönümü'nde Yeni Hizmet Binalarının Açılışını gerçekleştirdi. Bu binalardan biri de Kuyumcukent'teki, Kıymetli Madenler ve Kıymetli Taşlar Piyasasının da yer aldığı Kuyumcukent yerleşkesiydi.

Borsa İstanbul'un İstinye'deki Merkez Binasındaki törende, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Telekonferans yoluyla Kuyumcukent'teki yeni binasına taşınan Borsa İstanbul (BIST) Kıymetli Madenler ve Kıymetli Taşlar Piyasası Saklama Merkezi’ne bağlanarak bu yerleşkenin de açılışını gerçekleştirmiş oldu. Böylece, Kuyaş Gayrimenkul’e ait arazi üzerinde Kuyaş Gayrimenkul tarafından inşaatı tamamlanan Borsa İstanbul / Altın Saklama Merkezi hafta sonu gerçekleştirilen törenle Borsa İstanbul’a teslim edildi.

Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın böylesine önemli bir merkezin açılışını gerçekleştirmelerinden dolayı onur duyduklarını ifade eden Kuyaş Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Sait Erdal Metiner şunları söyledi: “7 bin 524 metrekare inşaat alanında geliştirdiğimiz bu proje ile Kuyumcukent lokasyonunun İstanbul'un Avrupa Yakası'ndaki finans merkezine dönüşmesinde çok önemli bir aşamayı daha tamamlamış olduk. 2014 yılında arazimiz üzerinde inşaatına başladığımız Türkiye'de bir ilk olan Borsa İstanbul (BIST) Kıymetli Madenler ve Kıymetli Taşlar Piyasası Saklama Merkezi ve bünyesindeki 'Altın Saklama Merkezi'ni bugün burada Sayın Cumhurbaşkanımızın da katılımıyla Borsa İstanbul’a teslim etmekten dolayı mutluluk duyuyoruz. Projenin Türkiye'de örneği olmadığı için planlama dönemi uzun sürdü. Hindistan, Dubai ve İsviçre'deki bu gibi merkezler gezilip örnekleri incelendi. Gerektiğinde merkeze tır girebilecek ve paletlerle altınları teslim edebilecek. Borsa İstanbul / Altın Saklama Merkezi, Borsada işlem gören altınların saklanabileceği, özel kasa dairelerinin olacağı bir yapı olarak hizmet verecek. Bu merkez İsviçre’deki altınların ve Ortadoğu’daki değerli taşların ülkemizde depolanmasını sağlayacak. En üst seviyede güvenlik senaryolarına uygun olarak inşa edilen altın saklama merkezi, parametrik özel cephesi ve estetik mimarisiyle International Property Awards’ün Avrupa ayağı European Property Awards’de (Avrupa Gayrimenkul Ödülleri) ‘En İyi Ofis Mimarisi’ Ödülüne sahip oldu. Türkiye için hayati öneme sahip bu merkezin finans dünyasına kazandırılmasında emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum.”